سلام روش های جلوگیری از بارداری چه مواردی هست؟! من شوهرم خیلی در رابطه سهل انگاره و تا حالا ۸ تا بچه توی ۹ سال ازدواج به دنیا برای ما آورده ولی مشکل من این هست که چطوری از بارداری جلوگیری کنم تا مشکلی پیش نیاد؟


پاسخ: باسلام حسین پور هستم مشاور زندگی بهتر وبرتر

انواع روش جلوگیری از بارداری عبارت است از :

 کاندوم 

قرص 

بستن لوله های زنان یا مردان 

نورپلانت 

یافراگم واژینال 

 اسفنج 

 کلاهک گردن رحم

نووارینگ

 آمپولهای هورمونی تزریقی

 ای یو دی 

روش ریتم


توضیحات:


IUD :

یک وسیله پلاستیکی حاوی مس یا پروژسترون است که در داخل رحم به وسیله پزشک قرارداده می شود . درصورت کنترل مرتب نخ IUD توسط پزشک درصد اطمینان از پیشگیری از بارداری 95% است . از عوارض جانبی آن افزایش حجم خون قاعدگی ، دردهای مبهم لگنی و افزایش احتمال عفونت است .


دیافراگم و ژل اسپرمیسید : 

دیافراگم وسیله ای است که باید از 2 ساعت قبل از نزدیکی تا 8 ساعت پس از آن در واژن قرارداده شود و حتما" همراه با ژل اسپرم کش استفاده گردد . درصورت استفاده صحیح ، درصد موفقیت در پیشگیری از بارداری 95% است . از عوارض جانبی آن می توان جاگذاری نامناسب و حساسیت به ژل اسپرمیسید می باشد .


Patch : 

یک ورقه نازک پلاستیکی است که برروی پوست ناحیه باسن ، معده یا بازو قرار می گیرد . این ورقه هورمونهای استروژن و پروژسترون ترشح می کند . هر هفته Patch باید عوض شود و مصرف آن مانند قرص های جلوگیری از بارداری به صورت سه هفته مصرف Patch و یک هفته عدم مصرف می باشد . درصد موفقیت آن 99-95% است .عوارض آن مشابه قرص های جلوگیری از بارداری می باشد .


Nuva-ring :

یک حلقه انعطاف پذیر شفاف با قطر تقریبی 5 سانتیمتر است که در واژن قرار می گیرد حاوی استروژن و پروژسترون بوده ، هرماه عوض می شود و در روزهای 1 تا 5 قاعدگی در واژن قرار داده می شود . درصد موفقیت آن 99-98% است . عوارض جانبی آن مشابه سایر وسایل هورمونی پیشگیری از بارداری است .


Lunelle :

ترکیبی از استروژن و پروژسترون است که به صورت ماهانه تزریق می گردد . اثرات پیشگیری از آن 5/99% می باشد . درمورد عوارض جانبی آن تحقیقات زیادی صورت نگرفته است .


Depo-provera :

داروی تزریقی با ترکیب پروژسترون طویل الاثر می باشد که هر سه ماه یکبار به صورت عضلانی تزریق می گردد . درصد پیشگیری از بارداری 7/99% گزارش شده است . مهم ترین عارضه جانبی آن خونریزی های نامرتب قاعدگی ، سردردهای مزمن و عدم بارداری پس از قطع مصرف دارو تاچندین ماه می باشد .


Norplant :

شش کپسول کوچک حاوی پروژسترون است که در زیر پوست بازو کاشته می شود و حداقل 8 سال خاصیت پیشگیری از بارداری دارد . درصد موفقیت در 5 سال اول 99% است . عوارض جانبی آن شبیه Depo-provera است . درضمن گذاشتن و برداشتن آن نیاز به عمل جراحی دارد .


کاندوم :

یک غلاف از جنس لاتکس است که برروی آلت تناسلی مرد قرار می گیرد . درصد موفقیت آن 85% گزارش شده است . البته استفاده صحیح در درصد موفقیت نقش مهمی دارد . از عوارض جانبی آن حساسیت به لاتکس ، پاره شدن در حین نزدیکی و دیراستفاده کردن از آن است .


 ژل یا کرم اسپرمیسیدال :

ژلی است که خاصیت اسپرم کشی دارد و باید30 دقیقه قبل از نزدیکی در داخل واژن استفاده گردد . درصد موفقیت 80% است و عارضه جانبی جدی آن آلرژی به ژل می باشد .


متد ریتم :

این متد جلوگیری از نزدیکی در روزهایی که احتمال حاملگی بیشتر است (در روزهای 10 تا 19 سیکل قاعدگی ) می باشد . این روش قابل اعتماد نیست و درصد بارداری بالایی دارد .

منبع: zbartar.blog.ir


جستجوهای مرتبط:

روش بهتر شدن روابط زناشویی   》