مراجع: سلام من 19 سال دارم و بیشتر از 4 سال است که با پسری که 6 سال از من بزرگتر است دوستم رابطه ی ما ب گونه ایست که تا الان حتی دست هم را نگرفتیم و زیاد دوتایی بیرون نرفتیم اما الان اینو حس میکنم ک جفتمون از این وضعیت خسته شدیم اون اقا دوس داره به من نزدیک تر بشه من هم طبیعتا دوست دارم ولی نمیخواهم گناه کنم اگر تقریبا از اینکه او مرا دوست دارد مطمئن باشم چگونه میتوانم غیر مستقیم وادارش کنم ک به ازدواج فکر کند و اقدام کند؟ تا الان هیچ حرفی مستقیما درباره ی ازدواج نزده ولی از جمله هایی مثه ما تا ابد مال همیم خیلی استفاده میکنه من به شدت دوس دارم روز عروسیمونو ببینم البته ایشون الان سرباز است و شرایط ازدواج رو تا چند ماهی ندارد

مشاور: سلام دوست عزیز با توجه اینکه سن کمی داری و اوج هیجاناتی عجولانه تصمیم گرفتن احتمال اشنباه رو بیشتر میکنه 
لازمه بدونید! که عشق یکی از لازمه های ازدواجه اما قطعا برای ازدواج کافی نیست ما چه بخواهیم چه نخواهیم این شیفتگی و هیجانات و احساسات دیر یا زود فروکش میکنه ضمنا شما از رابطه ای که گفتی تو این ۴ سالی که شما با این آقا پسر بودین که میگین زیاد هم بیرون نمیرفتین و به فرض هفته ای یکبار بیرون رفته باشین یا نه هرروز چندین ساعت مکالمه تلفنی هم داشته باشین اگر این ۴ سال به ۲۰ سال هم برسه شما از هم شناخت کافی پیدا نمی کنید!
و میدونیم که احتمال شکست و یا اختلاف در روابطی که شناخت کافی نیست خیلی بالاست
ما وقتی میتونیم شناخت کافی پیدا کنیم که خصوصیات خوب و بد طرف رو در همه ی ابعاد وجودیش در شرایط و محیط های مختلف بشناسیم اونم زمانی که با عقل و منطق به علاوه احساس جوانب رو بسنجیم و شناخت پیدا کنیم
اینکه دوست دارین خودتو تو لباس عروسی ببینی چیز بدی نیست به شرطی که این تصور و رویاها شما رو وادار به انتخاب عجولانه  و نسنجیده نکنه،هرچقدر عجولانه تر تصمیم بگیرین امکان اشتباه کردنتون چندین برابر میشه.
مخصوصا در مساله ی بزرگی مانند ازدواج که هرچقدر موضوع مهمترو بزرگتر باشه مشکلات شکست آن هم سنگینتر و بزرگتر هست پس باید حساسیتتون رو نسبت به این مساله چندین برابر کنید.
ارزش این رو داره به اطرافیان یا نزدیکانت یا ندای درونیت بگی فعلا قصد ازدواج نداریم!
اینکه چطوری این آقا رو وادار به ازدواج کنید یه کمی باید بیشتر راجب به این مساله فکر کنیم! یک چنین تصمیمی که آیا شما مایلین کسی شما رو وادار به ازدواج کنه؟!
به فرض این آقا وادار به ازدواج شد! یا نه وادار به ازدواج نشد خودش خود خواسته تصمیم به ازدواج گرفت! مگه ازدواج پایانه کاره؟!! ازدواج کردین و همه چیزو تموم شده؟ علاوه برخوشی ازدواج مشکلات متعددی هم داره!
اصلا این آقا پسر شرایط ازدواج رو داده؟ آیا به بلوغ لازم از جنبه های متعدد رسیده؟
عزیز دلم! درسته هرکسی باید برای زندگی خودش تصمیم بگیره و مستقل بشه و دوس داره خوشبخت هم بشه اما اگر این هیجانات و احساسات سبب شده هجولانه تصمیم بگیری مدتی صبر کردن خوبه تا این هیجانات فروکش کنه و عاقلانه تر تصمیم بگیری
سالم باشین‌.