سلام 

من یه دختر ۲۵ ساله ام و دانشجو میخواستم کمکم کنین مشکلم نداشتن اعتماد به نفسه به خصوص توی دانشگاه . به شدت هول میشم توی حرف زدن با استادام و جنس مخالف و حتی دخترهایی که احساس میکنم از من بهترن... حتی کسی هم میبینه منو و حرف نمیزنه هم من اعتماد به نفسمو از دست میدم . 

ولی توی محیط بیرون که خانوادمم همراهمن خیلی راحتم و مشکلی ندارم . حتی بهم میگن که مغروری ، ولی توی دانشگاه اصلن این طور نیس همش میخام کلاسم تموم شه و زود برگردم خونه. چهار روز تو هفته دانشگاه میرم .

لطفا کمکم کنین بتونم توی دانشگاهم راحت باشم.


پاسخ: با سلام حسین پور هستم مشاور زندگی بهتر وبرتر

میشه گفت موضوع مشکل شما شما هول شدن در حرف زدن با جنس مخالف یا عدم اعتماد به نفس در رابطه با دیگران هست.

در زمینه ی شرم و خجالت خوب مساله ای که همیشه مطرح هست ریشه ی این ماجرا هست!

یعنی چی؟ یعنی اینکه اگه توی جمعی قرار میگیرید معمولا بخاطر اینکه توانایی و استعداد خودتون رو قبول ندارید و خودتون در اون زمینه یا در کل همه ی زمینه های زندگی خوب نمیدونید این مشکل واستون پیش میاد .

پس اول از همه باید بدونید که از نظر روانشناسی همه خوبن، دنیا به گلستانی هست که برخی گلهاش خار داره، شما طرز تفکرتون رو تغییر بدین نه این فکر براتون باشه که دنیا یه خارستانه که برخی خارهاش گل داره!

دنیای شما همش خارستانه و دارین دنبال خار گلدار میگردین درحالی که همه گلن و فقط باید دقت کرد برخی هاشون که خار دارن خارشون به چشممون نخوره.

به شدت هول شدن و عدم اعتماد به نفس نداشتن در رابطه حالا استاد باشه یا جنس مخالف بدلیل ذهنیت نادرستی هست که من از آنها دارم میترسم و یا فکر میکنم آنها همیشه و همش وایسادن زمین خوردن منو ببینن! یا اینکه میخوان آتویی از من بگیرن

درحالی که اینطور نیست و همگی زایده ی ذهن من که ریشش استرس زیاده که میدونیم ۹۵ درصد مشکلات روانی و جسمی از استرس زیاد وارد میشه! 

از افرادی که از نظر فرهنگی بالاترن احساس حقارت و کوچیکی کردن هم به این دلیله که من ظاهر زندگی آنها رو میارم با باطن زندگی خودم که درهم برهمه مقایسه میکنم درحالی که من اگه واقعا نیتم خوبه خوب بیام باطن زندگی آنها رو با ظاهر زندگی خودم مقایسه کنم! البته اگه از باطن زندگی آنها خبر داشته باشم .

اینکه خانواده شما میگن تو خیلی مغروری و شما هم میگین که " من با خانوادم خیلی راحتم" این نشون میده شما از تغییر میترسین و چون به آشنایان هم طبیعتا بیشتراعتماد دارین دیگه دوست ندارین و حوصله ندارین وقت بذارین با افراد غریبه ایجاد آشنایی جدیدی رو صورت بدین

توصیه جدی من خرید دوست خوب هست منظور از خریدن یعنی دوست خوب پیدا کردن و اینکه  فعالیت اجتماعی بیشتری انجام بده

برای مشاوره بیشتر با شماره تلفن یا ایدی تلگرام ما در ارتباط باشید سالم باشید.


مطالب بیشتر :

تو برخورد با جنس مخالف خجالتیم و روابط اجتماعیم ضعیفه

پدرو مادرم طلاق گرفتن ولی من..

شوهرم شبا خونه نمیاد و میره خونه دوست مجردش

چطوری با شوهرم آشتی کنم؟

از شوهرم بدم میاد نه از خانواده شوهرم!

دندونامو تو خواب بهم فشار میدم!

با شوهر حساسم چه کنم؟

خانمی هستم که از بچگی توی لیوان جدا آب میخوردم

حضانت فرزند پسر تا چند سالگی با مادر است؟!

شوهرم انتظار داره من همیشه سکوت کنم و هیچی نگم