سلام. ۱۴ ساله ازدواج کردم و دارای یک فرزند۱۰ ساله هستم حدود یکسال هست که درامد شغلی ام شدید پایین و دچار مشکل شدید مالی شده ام. این مسال باعث فشار روی  خانواده ام شده و همسرم  حساس و عصبی شده و از زندگی مشترک نا امید و بتازگی پیشنهاد جدایی توافقی داده. البته  قبلا مشکل جدی نداشتیم ولی ایشان مقداری در گذشته زندگی میکند و بتازگی تمام دلخوری های گذشته اش را بشکلی بزرگنمایی کرده و باعث شکاف بیشتر در زندگی مان شده. از طرفی ایشان کمکهای زیادی در زندگی بمن کرده و من قصد هیچگونه لجبازی و ازار و ... به ایشان ندارم و کاملا برای ایشان احترام قائلم. ایا بنظر شما تن به طلاق توافقی بدهم ؟. ضمن اینکه  زندگی ام را شدیدا دوست دارم ولی از لحاظ مادی خودم هم فعلا ناامیدم. سپاس از شما. پاسخ :


سلام دوست عزیز ضمن اینکه خیلی کلی به مساله اشاره فرمودین باید اینو عنوان کنم که طلاق همیشه بده !


اما اما اگه شرایط زندگی طوری باشه که من نتونم اصلا و به هیچ وجه کنار بیام راه کار نهایی جدایی هست جالا فرقی نداره توافقی باشه یا خیر


به بیان دیگر اگر شرایط فعلی بدتر باشه من انتخاب بین بد و بدتر رو پیش رو دارم که درنتیجه بد(طلاق و جدایی) رو انتخاب میکنم


اما نباید مواقعی که انسان دچار هیجانات و احساسات هست که یکی از آنها هم خشم و عصبانیت هست که حال حاضر درگیر آن هستید تصمیم بگیره چرا که تحقیقات و مطالعات نشان داده هوش انسان اگر به فرض برای تصمیم گیری نیاز به ۱۸۰ داشته باشه دو سومش از میان میره یعنی به ۶۰ افت میکنه و اونوقت که بعد تصمیم گیری هست میبینم که راههایی هم وجود داشته مثلا قرض از اطرافیان یا وامی و درکنارش  رفع حساسیت همسرتون که اشاره کردین که مشکلات گذشته رو بزرگنمایی کردن و حساسیت هم یعنی بدی کوچیکی رو بزرگ کردن رو دارند که میتونید با مشاوره با روانشناس حلش کنید .اما چند نکته که باید به آگاهیتون برسونم :


قرار بوده که در ازدواج این ملاکها روشن بشه که من چنین شرایطی دارم و شاید بهتر هم نشه و اگه شما بیان کردین و ایشون تایید کردن (سکوت به هیجوجه در جلسه خواستگاری نشانه بلی یا خیر نیست باید خواستار گفتار او شد )  پس ایشون نمیتونن حالا بهانه دربیارن و اگه شما بیان نکردین خوب به هرحال باید با همدلی و گفتگو تو مکان وزمان مناسب مطرح کنید و ببینید آیا میتونید در کلیات که حال حاضر فرمودین بخاطر مشکل مالی کاری هست راهی چاره ای بیندیشید؟


اگه نیست و نمیتونید کنار بیاین و واقعا نمیتونید که آن هم باید شخص بی طرفی که تخصص داشته باشه مانند مشاور تمام توضیحات و شرایط شما رو بشنون و بهتون کمک کنه تا شما تصمیم خودتونو مصمم و قطعی بگیرید که آیا ادامه کمتر مشکلات داره یا طلاق و جدایی؟


و در آخر هرکدام عیب و ایراد  بیشتری برای هردو  و بچتون  داره پرهیز بشه و آنچه کمتر مشکل  ایراد داره انتخاب کنید .


سالم باشید.