سلام خسته نباشید، دخترم سه ساله پنج ماهشه ،بنا به مشکلاتی حدوده دوماهه از پوشک گرفتمش و دستشویش رابلد شده این مدت همیشه پوشک بود فقط وقتی حمام میبردمش دستگاه تناسلی ش را میدیده حالا این دوماه که پوشک شو نمیکنم شورت پاش میکنم خیلی به دستگاه تناسلیش دست میزنه یه وقتا به زور شورت وشلوار تنش میکنم خیلی از این بابت نگرانم، هرچی دعواش میکنم باهاش حرف میزنم گوش نمیده لطفا راهنمایی کنید .


پاسخ :

با سلام حسین پور هستم مشاور زندگی بهتر و برتر

کودکان در این سن قدرت جنسی به صورت بزرگتر ها رو ندارند. بلکه علت این کار . چند دلیل می تونه باشه .

۱. احتمال وجود خارش یا عفونتهای سطح 

۲. کنجکاوی های بچگانه . 

برای مورد اول باید حتما چکاب صورت بگیره . اگر قارچی یا چیزی باشه با چند تا پماد ساده قابل کنترل و درمان هست و جای نگرانی نیست .

اگر بحث کنجکاوی باشه . اولا باید بدونید که کودک با دنیایی از سوال و ابهام روبرو هست که سعی در کشف و پیدا کردن اونها داره . مساله مهمی که هست . این هستش که شما به جای حساسیت و ناراحتی باید دو روی کرد . در پیش بگیرید .

اول . اموزش 

دوم.  اهمال و کم توجهی ( عدم حساسیت بیش از اندازه ) 


در اموزش باید سعی کنید با مطالعه و مشاوره دقیق روشهای اموزشی و تربیت صحیح جنسی فرزندتون رو در پیش بگیرید . مثلا . اختلاف یه زن و مرد و یا این چیه ؟ کارش چیه ؟ و... 

نکته ( در اموزش مسایل جنسی نباید ما پیش قدم بشیم . بگذارید هر وقت اون پرسید جواب بدید . و اگر هم پرسید بیشتر از نیازش بهش اطلاعات ندید . فقط در همون محدوده که پرسیده جواب بدید. 


اما درباره اهمال و  سهل گرفتن . 

شما باید بدونید که بچه منطورش از این کارها . انجام عمل جنسی یا لذت جنسی بردن نیست . 

هرچند برخی وکارشناسان معتقدند که قوه جنسی از کودکی فعال میشه . 

اما شما بابد بدونید که این حرکت . حرکتی عادی هست . و در برابرش عکس العمل . تند و بد نکنید. همچنین طوری برخورد نکنید که اون بیشتر حساس بشه ‌ یا از این کار به عنوان نقطه ضعف شما اشتفاده کنه . 

سالم باشید .