مراجع: سلام به شما برادر گرامی عشق از دیدگاه اسلام چه تعریفی داره و بالاترین درجه ی عشق چیه? و همینطور آیا عاشق شدن از دیدگاه اسلام گناهه?!

من بارها شده که پسری رو میبینم و دوست دارم ابراز علاقه کنم چون خوشم میاد ازشون اما وقتی به یاد خدا می افتم دوباره احساس عذاب وجدان میگیرم و نمیدونم این عشق بود یا هوس که این حالو پیدا کردم? نمیدونم!

ممنون میشم یه خلاصه ای از نظر و دیدگاه اسلام در این باره بهم بگین.

با تشکر.

مشاور: سلام علیکم دوست دوست عزیز باید یه عرضتون برسونم که عشق هم مادی هست هم غیر مادی!

مادی از جهتی که مربوط به زمینی ها میشه و در زمین باید طبق قوانینی که عقل حاکمه عمل کرد به این معنا که وقتی سخن از عشق میان انسانها مطرح میشه بین مادر و فرزند یا بین پدر و دختر یا بین دو جنس مخالف که صورت میگیره اگر طبق همون ملاک های که من در این زمینه دارم یعنی 16 ویژگی برای عشق ذکر کردم اگر آنها رو دارا باشید پس عاشق اون پسره هستین اما از آنجا که به نظر مذهبی میاین ابراز آن پر از اشکاله چرا که هنوز تعهدی بین شما یعنی ازدواج نیست بله اینکه بگی من از شما خوشم اومده که دو مرحله قبل عشق هست برای جلب توجه اشکالی نداره اونم مشروط به اینکه امیدی به ازدواج و اینکه بیان خواستگاری شما باشه نه اینکه من بیام کاری کنم که نشه! به همین جهت کاری که میدونیم نمیشه نباید شروع کنیم و یا ادامش بدیم

تا اینجا من توی فضای علمی و تجربی صحبت کردم

اما آن جنبه عشق که جنبه ی غیر مادی هست در واقع از نظر روان شناسان که میگویند عشق نیست من البته جوابشون رو دارم چرا که فضای صحبت توی عشق غیر مادی فضای فلسفی هست که خودشونم قبول دارن!

عشق بین انسان و چیزی فراسوی ماده یعنی خداوند متعال عشق غیر مادی هست که قواعدش فرق میکنه و اینکه این عشق هم دو طرفه هست چرا که در احادیث داریم(توجه کنید دلایل اثبات حرفم فلسفی هست نه مادی و علمی صرف)

پس سبب افسردگی در بخشی از تخیل ما نمیشه! چون دو طرفه هست

اما به من می فرمایید عاشق شدن گناهه یا خیر?

اصلا به هیچ وجه گناه نیست چرا که در ذات ما طبیعت یا خدا این مایه رو گذاشته و هست و اگر بخاییم انکارش کنیم در واقع اصول اخلاقی رو زیر پا گذاشتیم و با واقعیت هم چندان سازگاری نداره و نمیخونه

اما مشروط به اینکه از مسیر کمال انسان و اخلاق هم خارج نشه یعنی اولا ما که الان معمولا وقتی از عشق صحبت میکنیم عشق بین دو نفر جنس مخالف یعنی پسر و دختر به ذهن تبادر میکنه قواعدی داره یکی اینکه ما قراره با یکی نفر باشیم و تمام محبت و عشقمون رو صرف اون نفر کنیم اون هم بعد ازدواج!

همونطوری که روانشناسان عشق رو تعریف کردند احساس خوشایندی هست که بعد شناخت خصوصیات خوب و بدش میاد نه برعکس که متاسفانه اغلب جوانان برعکسشو خوب اجرا میکنن یعنی اول عاشق میشن و به قولا احساس اومده و رفتن بیرون صحبت کردن بعدش میرن که درباره زندگی صحبت کنن و از هم شناختی پیدا کنن که این وابستگی هست تا عشق و وابستگی هم دقیقا نقطه ی مقابل عشق هست! چرا که یکی از 16 شرط عشق استقلال هست.

وابستگی مقابل استقلاله!(نه پرسپولیس!)!

بگذریم!

پس عاشق شدن گناه نیست مشروط به شرطی که مطابق با اصول اخلاقی باشه و به اصطلاح تک پر باشیم! و بعدشم تعهدی بینمون باشه و معلومه که عشقی که در درون وجودمه تا زمانی که ابراز نکردم اصلا اشکالی نداره تازه حدیث هست جه اگر این عشق رو مخفی کنید و بمیرید پاداش شهید دارید!

به هرحال حتی توی جلسه خواستگاری هم توصیه ی روانشناسان اینه که(اغلبشون) ابراز احساسات بصورت کلی کنید و از جزئیات چیزی نگین چرا که احتمال داره بهم بخوره و شما میمونید و افسردگی بعد آن و کمی هم پشیومنی و احساس ناخوشایندی که چرا این حرفو زدم!

امیدوارم مطالب مذکور کمکی شایان بهتون کرده باشه

سالم باشید.